Čadca

Brána Kysúc leží na sútoku rieky Kysuca.

Brána Kysúc leží na sútoku rieky Kysuca a jej prítoku Čierňanky v Turzovskej vrchovine. Významným dátumom v histórii Čadce bol 4. december 1848, kedy v rámci druhého tzv. zimného ťaženia bolo mesto obsadené cisárskymi vojskami a slovenskými dobrovoľníkmi bojujúcimi za slobodu slovenského národa. V budove vtedajšej fary sídlili vedúce osobnosti Slovenského povstania – Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban spolu s vojenskými veliteľmi. 6. decembra 1848 vydala Slovenská národná rada v Čadci výzvu k slovenskému národu, v ktorej vysvetlila svoje ciele a požiadavky na podporu boja proti maďarskému útlaku a vyzvala obyvateľstvo k vstupu do slovenského dobrovoľníckeho zboru. Túto významnú udalosť, kedy sa Čadca stala na pár dní hlavným mestom oslobodzovaného Slovenska, pripomína pamätník na Námestí Slobody. 

Ďalšiemu rozvoju Čadce pomohla výstavba košicko-bohumínskej železnice, ktorá tadiaľto prechádza od roku 1871 a v roku 1884 bola rozšírená o spojku cez Skalité na poľský Zwardoň. Čadca sa tak stala medzinárodným železničným uzlom a priblížila sa susednému Sliezsku, Morave a Čechám.       

Mesto však vo svete preslávili aj vianočné ozdoby. Ich výroba má vyše 50-ročnú tradíciu a stále sa špecializuje výhradne na ručnú prácu  bez použitia strojov, čo zaručuje, že každý kus je originálom. Vianočné sklenené ozdoby z Čadce poznajú ľudia najmä v ostatných krajinách Európskej Únie, Spojených štátoch amerických, Kanade a Austrálii.

Kultúrne pamiatky

V centre mesta stojí najstaršia stavba rímsko-katolícky Kostol sv. Bartolomeja (1734) v barokovom štýle s oltárnym obrazom “Umučenie sv. Bartolomeja” od Jozefa Božetecha Klemensa.

Mestský dom (radnica) bol postavený v roku 1932 na mieste Braunerovho hostinca na súčasnom Námestí slobody (vtedy „Hlavný rínok“).  Stavba s hodinovou hranatou vežou tvorí typickú siluetu Čadce.

Kysucké múzeum tvorí niekoľko zaujímavých expozícií:

Prírodné pamiatky

Skalné gule v Milošovej-Megoňkách

Skalné gule sú raritou kysuckej prírody, ktorá sa nikde inde na území Slovenska nenachádza.  Ide o pieskovcové gule rôznych priemerov od 0,3 až po 2,6 m, z ktorých niektoré majú takmer dokonalý guľový tvar.  Ich pôvod je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva.    

Prístup:  Autobusom na konečnú stanicu MHD č. 4 Čadca – Milošová, odtiaľ asi 300 m vpravo ku kameňolomu.

Minerálne pramene

V blízkosti Čadce sa nachádzajú dva minerálne pramene – Vojtovský a Bukovský.  Bukovský minerálny prameň alebo ”vajcovka”, ako ho miestni volajú je vzdialený asi 1 km od centra mesta a jeho zaujímavosťou je zoslabenie prameňa medzi siedmou a deviatou ráno. V roku 2008 bol nanovo zrekonštruovaný. Vojtovský minerálny prameň má dva vývery, oba sa nachádzajú v lesnom poraste v doline potoka Rieka.  

Prístup: K Bukovskému prameňu sa dostanete od Mestského domu v centre mesta cca. 20 minút dlhou prechádzkou k doline Bukovského potoka. K Vojtovskému prameňu sa z centra Čadce vyberte do časti Vojty, od konečnej zastávky MHD je to asi 500 m a objavíte prvý výver. Druhý výver je od neho vzdialený 20 minút chôdze. K prameňom vedie značený chodník.

Zaujímavé podujatia

Bartolomejské hodové dni spojené s festivalom Drôtománia organizovaný cez víkend najbližší sviatku sv. Bartolomeja (24. august), koncerty, jarmok, program partnerských miest.

Zdroje textov:
www.mestocadca.sk
http://sk.wikipedia.org/wiki/Čadca
www.sazp.sk
www.kysuckemuzeum.sk
www.kysuce.sk
www.slovakia.travel.sk