Dolný Kubín

Centrum Oravy, bývalé sídlo Oravskej župy a pôsobisko najväčšieho slovenského básnika.

Dolný Kubín objatý oravskými horami je mesto s dlhou a bohatou históriou. Prvé osídlenie tu mali už ľudia lužickej kultúry v strednej a mladšej dobe bronzovej (v 9. až 7. storočí pred Kristom).  Dodnes sa v Dolnom Kubíne nachádza niekoľko významných archeologických lokalít.

V minulosti tadiaľto viedli obchodné cesty – jedna z nich spájala Jadran s Baltom. V stredoveku sa cesta cez Komjatnú, Dolný Kubín, Tvrdošín, Oravskú Polhoru do Żywieca a Wieliczky nazývala soľná cesta, lebo slúžila na prepravu soli a iných tovarov. Ďalšia obchodná cesta, ktorá križovala Dolný Kubín, zasa spájala slovenské banské mestá s poľskými trhovými mestami

Turzovci priniesli na Oravu reformáciu, keď sa v roku 1558 stali majiteľmi oravského panstva. Juraj Thurzo podporoval rozvoj mesta. Dolný Kubín postupne získaval jednotlivé výsady miest až sa v roku 1683 stal sídlom Oravskej župy.

Narodili sa a pôsobili tu viaceré významné osobnosti slovenských dejín: Janko Matúška – autor textu slovenskej štátnej hymny, milovník a zberateľ kníh Vavrinec Čaplovič, lekár a spisovateľ Ladislav Nádaši Jégé a v neposlednom rade Pavol Orságh Hviezdoslav – najväčší slovenský básnik.

Historické pamätihodnosti mesta

Kostoly

Katolícky kostol svätej Kataríny Alexandrijskej bol postavený na základoch prvého dolnokubínskeho kostola v 80-tych rokoch 19. storočia. Evanjelický kostol postavili na mieste požiarom zničeného tolerančného kostola v rokoch 1893 – 1894.    

Múzeum Pavla Orságha Hviezdoslava

Nachádza sa na 1. poschodí v budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí. Je to vôbec prvé literárne múzeum, ktoré bolo na Slovensku otvorené (v r. 1954). Základom múzea je vecná pozostalosť  po básnikovi: jeho pracovňa, časť salónu, množstvo osobných predmetov či darov, ktoré básnik počas svojho života dostal. Expozícia približuje život a dielo jedného z najvýraznejších zjavov slovenskej literatúry. Pred budovou múzea je básnikova socha od Fraňa Štefunka a oproti budove múzea na druhej strane ulice stojí dom, v ktorom básnik žil a pracoval 20 rokov svojho života až do svojej smrti.

Čaplovičova knižnica

Vavrinec Čaplovič bol stoličný úradník, zberateľ kníh a archivár. Ako zberateľ kníh vybudoval rozsiahlu a vzácnu knižnicu, ktorú venoval Oravskej stolici v roku 1839, keď mala knižnica 20 000 kníh. Knižnica je umiestnená v špeciálne postavenej budove – tzv. Čaplovičovej knižnici. Najstaršie časti fondu knižnice vystavené na samostatných obrazových paneloch. Ide najmä o rukopisy a vzácnu výtvarnú a mapovú zbierku.

Oravská galéria

Je to regionálna galéria založená v roku 1965. Vo svojom depozite má takmer 8000 ks výtvarných diel, čo ju radí medzi popredné galéria na Slovensku. Jej sídlo je v Župnom dome v Dolnom Kubíne, ale okrem neho prevádzkuje ešte dva výstavné priestory prezentujúce tradičné ľudové umenie: Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade a Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne.          

Župný dom ponúka pre svojich návštevníkov prehliadku 5 stálych expozícií:

  • Staré umenie 15. — 19. storočia
  • Ikony
  • Slovenské výtvarné umenie 20. storočia
  • Tradičné ľudové umenie — výber
  • Štefan Siváň — rezbár z Oravy

Florinov dom

V pôvodne farbiarskom remeselníckom dome v centre Dolného Kubína je zriadená pamätná izba básnika, publicistu, diplomata a osvetového pracovníka Theo H. Florina.  Ostatné priestory sa využívajú na krátkodobé výstavy.

Lipa sútokov sveta

Táto pomerne nová atraktivita Dolného Kubína stojí pred budovou Mestského úradu. Lipu malolistú – ako symbol Slovanstva polievajú obyvatelia mesta vodami prinesenými z rôznych kútov sveta, z rôznych riek a morí, aby tak poukázali na spolupatričnosť s okolitými krajinami Európskej únie aj sveta. Na webovej stránke mesta je uvedený stále aktualizovaný zoznam poliatí  tohto stromu aj so zoznamom darcov.

Minčol – národná prírodná rezervácia

Nachádza sa v Oravskej Magure na rozlohe 96 ha. Chránené sú zachovalé fragmenty prirodzených smrekovo-bukovo-jedľových a smrekových lesných porastov, miestami pralesovitého rázu Oravskej Magury.  

Rieka Orava - chránený areál

Predstavuje komplex zachovalých riečnych ekosystémov s funkciou biokoridoru nadregionálneho významu. Celý tok rieky Orava bol vyhlásený za chránený areál v roku 1997 a jeho rozloha je 4,42 km2.

Zdroje:
www.dolnykubin.sk
www.oravamuzeum.sk
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pavol_Országh_Hviezdoslav
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vavrinec_Čaplovič
http://uzemia.enviroportal.sk/
www.osobnosti.sk
www.oravskagaleria.sk