Pribylina

Navštívte Múzeum liptovskej dediny a spoznajte tradičný spôsob života na Liptove.

Obec leží vo východnej časti Liptovskej kotliny v doline Belej pod sútokom s Račkovým potokom. Ako poddanská obec patrila až do roku 1848 Pongrácovcom. Nájdeme v nej rímsko-katolícky neobarokový kostol z roku 1910 a neorománsky evanjelický kostol z rokov 1901 – 1902.  Obyvatelia obce sa preslávili ako chýrni murári a tesári pri takých významných stavbách v Budapešti ako je Maďarský parlament a Maďarské národné múzeum.

Kataster obce zasahuje do Tatranského národného parku. Za obcou Pribylina v smere na Podbanské sa nachádza Múzeum liptovskej dediny.

Osada Podbanské

Zaujímavosťou je, že k obci Pribylina patrí aj časť najzápadnejšej tatranskej turistickej osady na rozhraní Západných a Vysokých Tatier – Podbanské. Časť územia tejto osady bola Pribyline vrátená v roku 2000, časť patrí mestu Vysoké Tatry. Dejiny Podbanského sú spojené s baníctvom až do 19. storočia. Prví haviari prišli pod Kriváň už v 15. storočí. Zlatá horúčka potom zachvátila Uhorsko v 16. storočí.

Koncom 19. storočia začali najmä mikulášski turisti propagovať výstavbu "Liptovských kúpeľov", ale až v roku 1925 sa podarilo presadiť výstavbu skromnej turistickej nocľahárne. V tom istom čase upravili lesnú cestu zo Štrbského Plesa cez Tri studničky na Podbanské. Pre rozvoj osady bol významný rok 1968. V rámci príprav Vysokých Tatier na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970, predĺžili Cestu slobody z Podbanského do Liptovského Hrádku. Zároveň v Podbanskom pribudol na svahu Hliny lyžiarsky vlek, o rok neskôr otvorili hotel Kriváň a v roku 1981 zotavovňu Permon. Dnes je Podbanské centrom turizmu, východiskom peších a cyklistických túr a menším lyžiarskym strediskom.

Tichá dolina – národná prírodná rezervácia

Ochranársky je to jedna z najvýznamnejších oblastí Tatier. Ukážka príkrovovej stavby Tatier, prvé paleontologické nálezy suchozemskej mezozoickej fauny a flóry na Slovensku, vysokohorský kras, pramenná oblasť Belej, reprezentatívne povodie UNESCO. Mimoriadna vzácna flóra - mnoho endemitov a reliktov.

Zdroje:
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť
www.pribylina.sk
http://uzemia.enviroportal.sk
www.vysoketatry.sk
www.vysoketatry.com