Lisková

Liskovská jaskyňa patrí medzi významné archeologické lokality.

Obec leží v západnej časti Liptovskej kotliny na nive Váhu. Patrila  panstvu Likava. Obyvatelia sa zaoberali pltníctvom, povozníctvom a poľnohospodárstvom. Archeologický výskum dokázal, že v Liskovej bolo dôležité keltské hradisko. Hradisko Konislav možno zaradiť do sústavy hradísk, ktoré sa nachádzajú v línii na horských hrebeňoch Liptovskej kotliny. Najvýznamnejšou pamiatkou obce je kostol s barokovou vežou postavený v rokoch 1935 – 36 podľa projektu architekta M. M. Harminca.

Prírodné zaujímavosti

Choč - národná prírodná rezervácia

NPR Choč predstavuje vrcholovú dominantu Chočských vrchov a je zaradená medzi územia európskeho významu NATURA 2000. Vyhlásená bola v roku 1982 a jej rozloha je 1428 ha. Do rezervácie sú zahrnuté vrcholy Veľký Choč (1608 m), Malý Choč (1464 m), Zadný Choč (1279 m), Predný Choč (1248 m) a Soliská (1106 m).  Sú to významné krajinné dominanty a ponúkajú nádherné výhľady napr. na hrebeň Západných a Nízkych Tatier, ako aj na Veľkú a Malú Fatru.

Ivachnovský luh – prírodná rezervácia

Ochrana potencionálne ohrozeného reliktného luhu, ktorý je najsevernejším luhom na Slovensku a súčasne posledným fragmentom nivného lesa vo vysoko položených kotlinách Západných Karpát. Vzácny je aj pre mimoriadnu druhovú diverzitu vtákov (90 druhov) a cicavcov (30 druhov). Na základe viac ako 20 - ročného skúmania je možné skonštatovať, že živočíšne spoločenstvá sú zväčša identické so zoocenózami lužných lesov Podunajskej nížiny a južnej Moravy.   

Mohylky – prírodná rezervácia

Vyvýšenina na severovýchode obce. Chránené územie je zriadené na ochranu hromadného nálezu paleontologických skamenelých zvyškov živočíchov obdobia eocénu (numulitov) spred 50 miliónov rokov.

Liskovská jaskyňa – národná prírodná pamiatka

Chránené sú citlivé jaskynné geosystémy vo vápencovej kryhe vrchu Mních v Liptovskej kotline. Jaskyňa je dlhá 4024m (podľa údajov z roku 2003), má značne poškodenú sintrovú výplň. Význam má aj ako zimovisko netopierov.  Práve Liskovská jaskyňa je významnou archeologickou lokalitou, kde sa v druhej polovici 19. storočia uskutočnil prvý speleoarcheologický výskum v bývalom Uhorsku. Medzi najvýznamnejšie objavy modernej archeológie z tejto lokality patrí neporušené pohrebisko staroeneolitického osídlenia v strednej časti severného Slovenska alebo nález medeného býčieho dvojzáprahu datovaný do 4. tisícročia pred naším letopočtom. Takéto výtvarné spracovanie nemá na Slovensku obdobu a zároveň tu predstavuje najstaršiu kovovú sošku domestikovaného ťažného zvieraťa.

Skalná päsť –  prírodná pamiatka

Vyhlásená na ochranu zvláštneho skalného útvaru spojeného s ľudovými povesťami. Vznikol vplyvom erózie na styku mezozoika Chočských vrchov s Liptovskou kotlinou. Skalná päsť je 6m vysoká, vo vrchnej časti 4m široká a v dolnej časti 2,5m široká.

Zdroje:
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť
www.liskova.sk
http://uzemia.enviroportal.sk/