Zuberec

Centrum cestovného ruchu Hornej Oravy.

Obec leží na styku Západných Tatier, Skorušiny a Podtatranskej brázdy v Zuberskej kotline pod vyústením Studeného potoka z Roháčov. Názov Zuberec pochádza od pomenovania zvieraťa žijúceho na Slovensku – zubra lesného.  Obec vznikla v 16. storočí, spravovali ju dediční richtári. Nachádza sa tu rímskokatolícky Kostol sv. Vendelína, ktorý bol postavený podľa projektu významného architekta Milana Michala Harminca v roku 1933.

Zuberec ponúka svojim návštevníkom vskutku množstvo atrakcií. Jednou z nich je jeden z najkrajších skanzenov na Slovensku – Múzeum oravskej dediny umiestnené na podhorí Západných Tatier – Roháčov. Vojdite do sveta oravskej dedinky z 19. storočia. Viac...

Okrem mnohých menších podujatí je skanzen aj dejiskom Podroháčskych folklórnych slávností - najväčšieho a najstaršieho pravidelne sa konajúceho folklórneho podujatia na Orave. V blízkosti Zuberca sú tri lyžiarske strediská: Zuberec – Janovky, Zuberec – Milotín a Zverovka – Spálená.

Prírodné zaujímavosti

Zuberec má vo svojom katastri niekoľko chránených území, ktoré sú súčasťou Tatranského národného parku, konkrétne jeho západnej časti – Roháčov.

Brestovská jaskyňa – národná prírodná pamiatka

Jaskyňa je významná z hľadiska štúdia geomorfologického vývoja pohoria, ako aj pre štúdium krasovej hydrografie. Ide o puklinovo-riečnu jaskyňu o dĺžke 1450m. Podzemný tok tu vytvára jazierka a sifóny. Verejnosti však nie je prístupná.

Kotlový žľab - národná prírodná rezervácia

Ochrana zachovalých lesných spoločenstiev s ukážkami pralesovitých vysokohorských smrečín na kryštaliniku Západných Tatier.

Osobitá – národná prírodná rezervácia

Zriadená na ochranu bohatej horskej a vysokohorskej vápnomilnej vegetácie, horských lesov pralesného charakteru s kosodrevinou a celkového krajinného rázu s výraznými skalnými útvarmi.

Roháčske plesá - národná prírodná rezervácia

Vyhlásená na ochranu vedecky významných prvkov a biocenóz vysokohorského rastlinstva a živočíšstva a atraktívneho georeliéfu so stopami pleistocénnej glaciálnej modelácie. Jediná lokalita výskytu pyšteka alpínskeho (Linaria alpina) v bývalom Česko-Slovensku. Prírodu Roháčov krášlia štyri Roháčske plesá. Najväčšie a najnižšie položené z nich je Prvé Roháčske pleso (1562 m n.m.) s rozlohou 2,22ha. Najvyššie položené je Štvrté Roháčske pleso (1719 m n. m.).

Sivý vrch - národná prírodná rezervácia

Vyhlásená na ochranu biocenóz supramontánneho a subalpínskeho vegetačného stupňa s bralnatým hrebeňom s krasovými formami na dolomitoch a vápencoch. Výskyt endemitov a vzácnych a chránených druhov rastlín s osobitnou polohou medzi tatranským a fatranským fytogeogragickým regiónom. Sivý vrch (1805 m n. m.) je najzápadnejší vrch Západných Tatier.

Mačie diery - prírodná rezervácia

Unikátna geomorfologická členitosť územia a výskyt vzácnej a chránenej kalcifilnej flóry na turisticky frekventovanej trase v masíve Osobitej.

Medzi Bormi - prírodná rezervácia

Chránené územie zriadené na ochranu ojedinelej rašelinnej biocenózy vrchoviskového typu.  Vyskytujú sa tu aj chránené a vzácne druhy rastlín a ich spoločenstvá.

Úplazíky - prírodná rezervácia

Chránené územie je vyhlásené na ochranu zachovalých lesných spoločenstiev, skalnej vápnomilnej flóry, geomorfologicky atraktívnych a esteticky pôsobivých prvkov vysunutej severnej rázsochy Sivého vrchu v Západných Tatrách.

Zdroje:
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť
1000 zaujímavostí Slovenska, Najkrajšie diela prírody a človeka, Ján Lacika, IKAR, 2008
Tatry s Markízou, František Kele, Milan Lučanský, 2001
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zuberec
http://www.slovakia.travel
http://uzemia.enviroportal.sk